KAPCSOLAT
AKCIÓS ÁRU
HÍREK
LEGNÉPSZERŰBB
Az autóvilágítás modernizálása ma már sokak számára egyet jelent az utólagosan beszerelhető LED izzók alkalmazásával. Ezek a megoldások látszatra korszerűbb, erősebb fényt biztosítanak, de számos esetben komoly elektromos hibákhoz, sőt vezérlőegység meghibásodáshoz vezethetnek.
Nem minden CAN-bus rendszerű fényszóró érzékeny az utólagos LED izzókra. A probléma elsősorban azokat a rendszereket érinti, ahol a világítási funkciókat külön vezérlőmodul (pl. headlight ECU, BCM, BSI) szabályozza, és ahol a helyzetjelző egyben nappali menetfény (DRL) is. Ezekben az esetekben a LED izzók nem megfelelő áramfelvétele, polaritása vagy hőleadása megzavarhatja a vezérlést, és hosszú távon károsíthatja az elektronikát.
Az egyszerűbb, klasszikus halogén rendszereknél, ahol a fényszórók funkciói nem integráltak és nincs DRL, kisebb az esély a meghibásodásra. Ennek ellenére minden esetben javasolt a kompatibilitás ellenőrzése és a szakszerű beszerelés.
A legtöbb modern autóban a világítás vezérlését egy összetett elektronika – vezérlőegység vagy modul – felügyeli. Ez CAN-bus rendszeren keresztül kommunikál a jármű többi komponensével. A gyári halogén izzók áramfelvételét figyelembe veszi a rendszer, és minden ettől eltérő fogyasztást hibaként értelmezhet.
Az utólag beszerelt LED izzók jellemzően alacsonyabb áramfelvételűek, ami a vezérlőrendszer szemében hibának minősül. Ez villogást, hibakódot vagy teljes világításleállást okozhat. Egyes esetekben a hosszan tartó hibajelenség károsíthatja a vezérlőegységet is, mivel az folyamatosan terhelés alatt tartja az áramköröket, vagy nem megfelelő feszültséget kap.
Egy másik gyakori probléma a polaritás-felcserélés. Ha a LED izzó polaritása nem megfelelő, a rendszer nem ismeri fel, vagy téves működést okoz. A nem megfelelően szigetelt vagy hőelvezetős LED-ek túrmelegedéshez is vezethetnek, ami fizikai meghibásodást okozhat a fényszóró belső vezérlőpaneljén.
Egyes esetekben a LED izzók még akkor is generálhatnak áramot, amikor a jármű ki van kapcsolva – ez a "parazita áramfelvétel" szintén a vezérlő meghibásodásához vezethet.
Villogás vagy vibrálás a fényszóróban
Hibaüzenet a műszerfalon
Nappali menetfény (DRL) hibája
A teljes vezérlőmodul (pl. BCM vagy BSI) meghibásodása
Csak can-bus kompatibilis LED izzót szabad beszerelni, ha az autó vezérlőrendszere azt igényli.
Használj dekódert vagy ellenállást a LED izzóval együtt, hogy a rendszer azonos áramfelvételt érzékeljen.
Ellenőrizd, hogy a LED izzó megfelelően van-e beépítve, polaritása helyes-e.
Ha hibát észlelsz, azonnal szereld ki az izzót, hogy megelőzd a további károkat.
Probléma esetén fordulj autóvillamossági szakemberhez, aki diagnosztikai eszközzel pontosan meg tudja határozni a hibát.
Az utólagos LED izzók beépítése nem minden esetben veszélytelen. A nem kompatibilis vagy hibásan beszerelt LED-ek súllyos elektromos meghibásodást okozhatnak, főként a vezérlőegységekben. A megelőzés kulcsa a megfelelő LED kiválasztása, a szakszerű beszerelés és az elővigyázatosság. Ha nem vagy biztos a kompatibilitásban, mindig konzultálj szakemberrel.